Jurnal de bord

Cum s-a văzut din tribună meciul de handbal HCM Baia Mare – Győri ETO KC

melinda-geiger-hcm-baia-mare-gyori-audi-eto-liga-campionilorIeri Baia Mare a primit vizita campioanei Europei la handbal feminin. Meciul a avut loc în cadrul grupelor Ligii Campionilor unde echipa noastră s-a calificat în premieră absolută. Am mers la meci pentru că eram curios să văd jucînd campioana Europei și să susțin handbalistele noastre.

Vroiam să văd atitudine, concentrare, dăruire și, dacă ar fi fost posibil, o înfrîngere la mai puțin de 10 goluri. N-a fost să fie însă, pentru că jucătoarele maghiare au făcut legea pe teren și au condus încă din primul minut al partidei.

HCM Baia Mare a fost temătoare și nu a reușit să țină ritmul cu adversarele. În prima repriză am trăit doar prin loviturile de la 7 metri și acțiunile individuale ale Melindei Geiger. Unguroaicele au jucat la pas și ne-au dominat la toate capitolele.

Prima repriză s-a încheiat cu o diferență de 6 goluri în favoarea echipei oaspete. Repriza a doua nu a adus aproape nimic nou. Româncele au fost de cele mai multe ori neputincioase în fața apărării adverse și au greșit destul de mult în defensivă.

Meciul s-a încheiat cu scorul 21-33 pentru Gyori care are maximum de puncte după primele două etape. Sper ca acest meci să ne maturizeze și să aducă o nouă atitudine în meciul de sîmbătă cu Hypo Viena (care e în acest moment contracandidata noastră la locul 3 în grupă).

Lasînd la o parte înădușeala din sală și aglomerația de pe scări, meciul a fost o experiență agreabilă, prima experiență de Liga Campionilor pe care am trăit-o vreodată și care îmi va rămîne întipărită în memorie pentru multă vreme.

Liga Campionilor este deocamdată o pălărie prea mare pentru HCM, totuși am rămas să aplaud fetele noastre la sfîrșitul meciului: echipa merită încurajată pentru tot ceea ce face pentru Baia Mare și pentru sportul românesc.